ROMI Sp. z o. o. z siedzibą w Szufnarowej jest firmą rodzinną, która istnieje na rynku już od 20 lat. Firma jest jednym z szybciej rozwijających się producentów opakowań foliowych w regionie- woj. podkarpackim. Podstawową działalnością firmy jest produkcja folii, opakowań foliowych i folii z nadrukiem fleksograficznym. Tworząc opakowania foliowe firma ROMI dopasowuje swoje wyroby do indywidualnych potrzeb klientów oraz docelowego przeznaczenia towaru. Spółka współpracuje między innymi z firmami z branży kosmetycznej, spożywczej oraz artykułów higienicznych.
Wiele lat pracy pozwoliło ROMI poznać potrzeby klientów oraz wymagania rynku, dlatego rozbudowywany jest park maszynowy, firma inwestuje w wykształconą kadrę pracowniczą oraz szkolenia pracownicze. Zakres działalności nie ogranicza się jedynie do rynku lokalnego, lecz również oferta skierowana jest do klientów z firm zagranicznych.
W swoim asortymencie ROMI posiada folie, torby reklamowe, worki i torebki foliowe, nadruki, specjalistyczne worki foliowe oraz torebki foliowe typu wicket. Worki produkuje się z folii polietylenowej (LDPE, HDPE) oraz polipropylenowej (OPP, OPP/CAST).
Celem realizacji projektu jest wdrożenie nowego, innowacyjnego produktu – woreczków do ozonowania owoców. Nowy produkt zostanie wprowadzony w oparciu o własne wyniki prac B+R, zrealizowane przez pracowników firmy – Liczba wdrożonych własnych wyników prac B+R – 1 szt. Do wprowadzenie do produkcji nowego wyrobu, firma zakupiła 4 szt. maszyn i urządzeń do linii do wytłaczania folii trójwarstwowej.
ROMI posiada patent nr P.424699 pt. „Zawór przepustowo-odcinający dopływ mieszanki gazu – ozonu z ochłodzonym powietrzem od ozonatora do połączonych urządzeń odbiorczych tę mieszankę” przyznany w Urzędzie Patentowym RP. Patent nr P.424699 zostanie wykorzystany do uruchomienia produkcji w firmie w 100%. Przedmiotem wynalazku jest zawór przepustowo-odcinający dopływ mieszanki gazu – ozonu z ochłodzonym powietrzem od ozonatora do woreczków.
Nowe opakowania, dzięki swoim cechom funkcjonalnym takim jak wykorzystanie procesu ozonowania, a także zastosowanie zaworu przepustowo-odcinającego do którego mogą być połączone zestawy woreczków, pozwalają na wydłużenie czasu przechowywania świeżych owoców do 6 tygodni bez rozwoju pleśni przy użyciu jednego zagregowanego urządzenia. Wprowadzenie nowych woreczków z zaworem pozwoli producentom dostarczać więcej świeżych owoców o najwyższej jakości odżywczej i biologicznej. Natomiast, klienci otrzymają, zgodne z ich oczekiwaniami, świeże i nieprzetworzone owoce, które zachowują pełne składniki odżywcze i stanowią doskonałe urozmaicenie codziennej diety dla konsumentów w kraju i zagranicą.
Aspekt żywieniowy istotnie wpływa na jakość życia mieszkańców regionu, a zwłaszcza dostęp do świeżej, zdrowej żywności, szczególnie owoców i warzyw.
Konsumenci oczekują dostępu do świeżych owoców o niezmienionej jakości przez cały rok, bez stosowania sztucznych środków konserwujących lub pestycydów. W związku z tym, producenci i dostawcy owoców muszą zapewnić jak najbardziej odpowiednie warunki przechowywania, w tym optymalną temperaturę i właściwą wilgotność powietrza, aby niezmienione owoce trafiły świeże do konsumentów. Kolejnym problemem w przechowalnictwie i transporcie owoców miękkich jest rozwój pleśni, która pojawia się przy zbyt wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności, a także w wyniku uszkodzeń mechanicznych czy po prostu postępującego dojrzewania. Owoce posiadające wyraźne oznaki rozwoju pleśni nie mogą zostać dopuszczone do sprzedaży, gdyż posiadają nie tylko nieatrakcyjny wygląd i zapach, ale przede wszystkim są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Producenci, chcąc przedłużyć trwałość owoców, stosują chemiczne środki ochrony, jeszcze podczas kwitnienia i dojrzewania owoców. Niesie to za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia konsumentów spożywających regularnie tego typu owoce. Maliny i borówki amerykańskie wykazują bardzo szybko po zbiorze niekorzystne zmiany w ich jakości. Z uwagi na przebieg wielu funkcji życiowych takich jak dojrzewanie, a także szybki rozwój mikroflory, owoce tracą swoje wartości żywieniowe i sensoryczne, przez co obniża się ich przydatność do spożycia. Dlatego też, zaistniała potrzeba opracowania rozwiązania, które pozwoli na skuteczne zabezpieczenie owoców przed wczesnym zepsuciem oraz przedłużenie ich jakości, aż do czasu sprzedaży i zakupu przez klientów, co umożliwia proces ozonowania w małych woreczkach podłączonych poprzez zawór z jednym ozonatorem. Nowe rozwiązanie zapewnia ochronę owoców przed pleśnią, przy wykorzystaniu ozonu, który jest bezpieczny dla zdrowia ludzi, a składnikami odpadu są tlen i woda. Ozon jest to odmiana tlenu, posiadająca silne właściwości utleniające oraz działanie bakterio- i grzybobójcze, dlatego może być wykorzystywany do przedłużania trwałości owoców na każdym etapie, począwszy od sortowania, poprzez pakowanie i przechowywanie, skończywszy na transporcie. Woreczki foliowe z zaworem do ozonowania ze względu na swoje innowacyjne i unikatowe cechy są doskonałą alternatywą dla komór chłodniczych, które wykorzystują droższe i bardziej inwazyjne metody działania, gdyż wydzielają szkodliwe dla atmosfery, pochodne freonów, które przyczyniają się do redukcji warstwy ozonowej. Zatem, nowy produkt jest bezpieczny pod względem jakości przechowywanych owoców, nie powodując przy tym szkodliwego oddziaływania na środowisko.
Nowe woreczki są produktem dla odbiorców z branży żywnościowej. Zatem, dystrybucja nowego produktu skierowana będzie dla producentów owoców, dystrybutorów, sklepów spożywczych i restauracji w kraju i za granicą. Firma Romi planuje rozwijać sprzedaż woreczków do ozonowania owoców za pośrednictwem 3 kanałów dystrybucji: sklep firmowy, hurtownie z opakowaniami na żywność, handlowcy. Woreczki do ozonowania owoców będą produkowane pod indywidualne zamówienie, z dostosowaniem ich pojemności do potrzeb klienta. Przy zastosowaniu schłodzonego powietrza z ozonem, w woreczkach będzie można przechowywać owoce nawet do 6 tygodni bez ryzyka, że owoce ulegną zepsuciu.